Jak zszyć patchwork w całość

Zszywanie typowego, klasycznego patchworku zaczynamy od połączenia odpowieniej ilości bloków najpierw w rzędy, a potem zszywamy rzędy ze sobą (na rysunku obok kolorowe kwadraty symbolizują bloki). Bloki i rzędy łączymy ze sobą za pomocą szwu 1/4" czyli między 6 i 7 mm.
Jeśli szyjesz bloki z resztek tkanin w różnych kolorach lub odcieniach, dobrze jest poobracać blokami na różne sposoby, by na ich styku kolory ładnie do siebie pasowały. Sprawdza się wtedy ułożenie bloków na podłodze i przekładanie ich dotąd, aż uzyskasz układ, który Cię satysfakcjonuje. Proponuję wtedy spiąć szpilkami bloki z każdego rzędu, by nie pomyliły się podczas zszywania. W razie wątpliwości można zszyte już rzędy jeszcze raz rozłożyć na podłodze i upewnić się, że zszyjesz je w odpowiedniej kolejności.
W niektórych patchworkach wszystkie bloki są obrócone o 45° (wyglądają jak karo), gdyż wtedy prezentują się ładniej lub ciekawiej. Tak obrócone bloki zszywamy w rzędy ukośne, równoległe do przekątnej patchworku.
BORDIURA I NAROŻNIKI
- najpierw pasy pionowe na bokach (długości takiej jak patchwork, plus naddatek na szwy)
- potem pasy poziome u góry i na dole (długości takiej, jak szerokość patchworku plus
Zasada wszywania narożników jest prosta: poziome pasy bordiury (górny i dolny) muszą mieć długość taką, jak szerokość patchworku. Na obu ich końcach doszywamy kwadraty o boku takim, jak szerokość bordiury (pamiętając o naddatku na szwy). Dalej postępujemy tak jak w przypadku zwykłej bordiury: najpierw doszywamy pasy pionowe,
