Krojenie elementów patchworku
Zakładam, że wiesz już, co to jest blok i jego elementy, i pewnie przeczytałaś też o calach i centymetrach oraz narzędziach potrzebnych do krojenia.
A jeśli tak, to wiesz już o metodzie podstawowej, w której można posługiwać się centymetrami, ale trzeba robić szablony, a także o metodzie zaawansowanej, w której stosuje się cale i nie trzeba tworzyć szablonów.
Tu istotna uwaga. W tradycyjnej metodzie podstawowej szablony tworzy się dla każdego elementu bloku, ale to spory nakład czasu i pracy, bo każdy element trzeba osobno odrysować i wyciąć, a potem trzeba je zszywać pojedynczo. Przy małych elementach można się szczerze zniechęcić!
Dlatego przyjęłam inne podejście: szablony będą miały wymiary większych kawałków tkanin, które normalnie dają się wykroić metodą zaawansowaną. Dzięki temu w każdej instrukcji podaję możliwie najszybszy sposób wykonania bloku. Owszem, czasem niektóre elementy trzeba wykroić każdy z osobna, ale w wielu przypadkach można najpierw zszyć odpowiednio większe kawałki tkanin, a dopiero potem przeciąć je, by uzyskać potrzebne kształty i wymiary. Te specjalne techniki znacznie ułatwiają pracę, a efekt jest dokładniejszy niż przy zszywaniu pojedynczych elementów. W instrukcjach zawsze podaję link do właściwej techniki.
Wymiary w moich instrukcjach zawierają już naddatek na szew. Zgodnie z tradycją jest on zawsze stały i wynosi 1/4" czyli między 6 i 7 mm. Jest to odległość od igły w maszynie do krawędzi stopki – takie klasyczne stopki używane są najczęściej.
Metoda podstawowa (w cm)
Sporządzanie szablonów
W instrukcji każdego bloku podaję wymiary (w calach i w cm) kształtów, jakie należy wykroić. Ale najpierw musisz wykonać ich szablony, które potem będziesz odrysowywać na tkaninie. Przy uproszczonej metodzie krojenia i szycia, będziesz potrzebować tylko szablony kwadratów i prostokątów, ale pilnuj, by miały kąty proste! – użyj linijki i ekierki.
Na każdym szablonie napisz jego wymiary (w calach i w cm), a wtedy łatwo go znajdziesz, gdybyś potrzebowała go w innym bloku. Wystarczy, że szablon o danych wymiarach stworzysz raz, a będzie Ci służył wielokrotnie. Na rysunku poniżej podaję wymiary zarówno w calach jak i milimetrach – być może z czasem przyzwyczaisz się do cali i uznasz, że rzeczywiście są prostsze.
Uwaga: Podając wymiary w calach będę stosowała niepoprawny zapis ułamków, np. 3.1/2" zamiast 3½" albo 4.7/8" zamiast 4⅞". A to tylko dlatego, że przy małej czcionce zapis niektórych ułamków może być nieczytelny.

Krojenie tkaniny wg szablonów
Szablon odrysowujesz na tkaninie tak, by kształty wycinać zawsze z biegiem nitki, nigdy ze skosu!
Jeśli wiesz, ile masz uszyć bloków i obliczyłaś, ile razy masz wyciąć dany kwadrat lub prostokąt, warto od razu wyciąć potrzebną ilość – pod warunkiem, że masz już sprawdzony szablon. Jeśli dany szablon tworzysz po raz pierwszy, lepiej jest najpierw wyciąć to, co potrzebne i uszyć pierwszy blok; w ten sposób sprawdzisz, czy nie pomyliłaś się przy szablonach.
Ekonomicznie będzie odrysować pas tkaniny o szerokości równej wysokości szablonu, potem precyzyjnie odrysować na nim szablon przy szablonie, a dopiero potem ciąć nożycami. Można też odrysowywać szablon na tkaninie złożonej na pół i ciąć przez obie jej warstwy, żeby szybciej uzyskać potrzebną ilość.
Czasem trzeba przykładać szablon za każdym razem w innym miejscu, np. gdy masz tylko ścinki różnych materiałów lub chcesz, aby na elemencie bloku znalazł się konkretny fragment tkaniny, na przykład piękny kwiat.
Pamiętaj, aby zarówno szablony jak i tkaninę wycinać dokładnie na linii, którą narysowałaś, a nie tuż przy niej. Bo inaczej nieświadomie powiększysz wymiary tego, co wycinasz.
Metoda zaawansowana (w calach)
Uwaga: Podając wymiary w calach będę stosowała niepoprawny zapis ułamków, np. 3.1/2" zamiast 3½" albo 4.7/8" zamiast 4⅞". A to tylko dlatego, że przy małej czcionce zapis niektórych ułamków może być nieczytelny.
Dla jasności podaję ogólne zasady obliczania wymiarów z naddatkiem na szwy:

Ćwierć-trójkąt: kroisz od razu 4 sztuki, ale z kwadratu
Krojenie tkaniny
Pilnuj podstawowej zasady: kształty muszą być wycięte zawsze z biegiem nitki, nigdy ze skosu!
Używając linijki calowej i noża krążkowego zawsze tniesz tkaninę w najbardziej ekonomiczny sposób i możesz od razu wykroić potrzebną liczbę kształtów i elementów. Na przykład:
Jeśli chcesz mieć kwadraty o docelowym boku 3", najpierw kroisz pas o szerokości 3.1/2", a potem dzielisz go na kwadraty o boku 3.1/2".
Jeśli potrzebujesz pół-trójkąty z kwadratu 3" (docelowo), najpierw kroisz pas o szerokości 3.7/8", potem dzielisz go na kwadraty o boku 3.7/8", a potem te kwadraty dzielisz na pół po przekątnej (albo stosujesz technikę szybkiego zszywania pół-trójkątów).
Krojenie pójdzie szybciej, jeśli będziesz ciąć przez kilka warstw tkaniny: możesz ją złożyć na pół albo na cztery części.

Linijkę przykładasz tak, by ten prosto odcięty brzeg tkaniny mieć pod linijką, i by sięgał on do pożądanego wymiaru na podziałce (tu np. 3.1/2"). Natomiast początek linijki ma leżeć na tkaninie: ta krawędź linijki wskazuje miejsce cięcia (jeśli jesteś praworęczna).


Podobnie postępujesz z każdym innym wymiarem. Musisz tylko zwrócić uwagę, by linijka była równo przyłożona danym wymiarem do brzegu tkaniny. By ułatwić sobie przykładanie linijki, możesz oznaczyć na podziałce pożądany wymiar przyklejając przy nim kawałek taśmy malarskiej.
Mata do cięcia z podziałką calową pomoże Ci odmierzać większe kawałki tkaniny lub układać ją równo na macie. Pamiętaj jednak, że przede wszystkim trzeba się kierować podziałką na linijce, a nie tą na macie (tkanina pod linijką się nie poruszy, ale na macie może drgnąć i nawet tego nie zauważysz).