INTERBLOKI
czyli bloki w roli separatorów dla głównego bloku
Jeśli przeczytałaś Projekt patchworku to już wiesz, że bloki można oddzielać nie tylko separatorami, ale też innymi blokami, które dla odróżnienia nazywam interblokami. Interblok może być 'czysty', czyli jest po prostu kwadratem tkaniny o takich samych wymiarach jak blok. Ale może być też innym blokiem – razem tworzą jeszcze bardziej atrakcyjny wzór na patchworku.
Podstawowa zasada: interblok musi mieć ten sam rozmiar co blok.
Jeśli blok jest mniejszy, to trzeba go obszyć dokoła paskiem tkaniny, uzupełniając go w ten sposób do rozmiaru interbloku.
Jeśli blok jest mniejszy, to trzeba go obszyć dokoła paskiem tkaniny, uzupełniając go w ten sposób do rozmiaru interbloku.
Druga zasada: ponieważ blok i interblok wyglądają jak dwa bloki układane naprzemiennie, to żeby kompozycja była zamknięta, najlepiej jest stosować w patchworku nieparzystą liczbę rzędów oraz bloków w rzędzie. Czasem przy krawędziach patchworku wystarczy użyć tylko część interbloku (np. połowę lub 1/3), by kompozycja się domknęła.
Ważna wskazówka: nawet stosując interblok, możesz dodatkowo jeszcze użyć separatorów, by 'regulować' wymiary zaplanowanego patchworku - na przykład gdy masz już zaplanowaną kompozycję z nieparzystej liczby bloków w rzędzie (np. 5 bloków) i brakuje Ci jeszcze do wymiarów patchworku. Szósty blok w rzędzie zepsułby kompozycję, bo parzysta liczba z interblokiem nie wygląda dobrze, a z kolei siódmy blok to już za dużo na zaplanowany patchwork. Wtedy zostajesz przy 5 blokach w rzędzie, ale uzupełniasz wymiary patchworku dodając separatory.
Wypada jeszcze dodać, że separatory dodatkowo 'rozluźnią' Twoją kompozycję.
W niektórych projektach patchworku (na końcu instrukcji szycia bloków) użyłam interbloków. Zestawiam je tu jako podręczną ściągawkę, którą będę uzupełniać ilekroć zastosuję interblok w kolejnym projekcie.
Na tej stronie znajdziesz:
- link do instrukcji szycia interbloku (kliknij na obrazek)
- jego rozmiar, byś od razu mogła ocenić, czy będzie dla Ciebie przydatny
- przykłady jego zastosowania, czyli linki do bloków z projektem patchworku, w którym
zastosowałam dany interblok