
stara panna 2
(Old Maid's Puzzle)
proste

Ten blok na planie 4 pól nazywa się tak samo jak inny, prostszy blok (Stara Panna 1), dlatego dla odróżnienia nadaję mu nr 2 i podobnie jak w tamtym, pomijam w polskiej nazwie wyraz 'układanka'.
Wzór bloku i nazwę Old Maid's Puzzle po raz pierwszy opublikowano w 1895 r., choć sam blok był w użyciu już w czasach wojny secesyjnej 1861-65. Nie wiadomo, czy i jak był wówczas nazywany, bo dopiero w pierwszych dekadach XX w. różne źródła rozpowszechniały go pod różnymi nazwami. W efekcie, oprócz tej pierwszej nazwy tu podanej, znane jest jeszcze 5 innych nazw.
Jakby tego było mało, blok – bez względu na nazwę – jest równie popularny w wersji,
w której pola z małymi pół-trójkątami zorientowane są inaczej (przykład poniżej po lewej). W tej wersji spotyka się go nawet częściej, ale osobiście wolę tą, którą przedstawiłam wyżej. Znacznie rzadziej spotyka się uproszczoną wersję bloku, zaproponowaną jako alternatywę w 1933 r. (po prawej):
Wybierając kolory dla tego bloku odeszłam od ulubionych schematów i posłużyłam się kołem barw, a w nim trójkątem równobocznym, którego wierzchołki wskazują trzy pasujące do siebie kolory.
i do niego dostosowałam wszystkie naddatki na szwy. Jeśli chcesz uszyć mniejszy blok, by zmieścić ich więcej w patchworku i tym samym uzyskać pełniejszy wzór, proponuję rozmiar 8" (20,4 cm), w którym kwadrat bazowy ma 2" (5,1 cm). Wtedy do wykrojów przyjmujesz wymiary:
- kwadraty dla dużych pół-trójkątów: 4.7/8" (12,4 cm)
- kwadraty dla małych pół-trójkątów: 2.7/8" (7,3 cm)
- zwykłe kwadraty: 2.1/2" (6,4 cm)
Dalej postępujesz jak w poniższej instrukcji dla bloku 12".
Duże pół-trójkąty uzyskasz z kwadratu 6.7/8" (17,5 cm), Z Koloru 1 wytnij jeden taki kwadrat i od razu przetnij go po przekątnej na 2 pół-trójkąty:
Małe pół-trójkąty otrzymasz z kwadratów 3.7/8" (9,9 cm):
A. Z Koloru 4 wytnij prostokąt 3.7/8"x5.3/4" (9,9x19,8 cm), podziel go w połowie na
kwadraty, a potem każdy kwadrat od razu przetnij po przekątnej, bo te pół-trójkąty
doszywa się każdy z osobna.
B. Z Kolorów 2 i 4 wytnij po 1 kwadracie 3.7/8" (9,9 cm)
C. Z Kolorów 3 i 4 wytnij po 1 prostokącie 3.7/8"x5.3/4" (9,9x19,8 cm) i przetnij je
w połowie na kwadraty.
Dla B i C zobacz jak szyć pół-trójkąty i wykonaj takie jak poniżej:
I na koniec zwykłe kwadraty, czyli z Koloru 4 wytnij prostokąt 3.1/2"x14" (8,9x35,6 cm) i podziel go co 3.1/2" (8,9 cm) na 4 kwadraty:
Teraz możesz już zszyć wszystkie pola (ćwiartki) bloku. Doszywając trójkąty tła do kwadratu z fioletowym pół-trójkątem (górny rząd poniżej), złóż je do zszycia tak, by ich kąty proste się pokrywały, a wierzchołek trójkąta wystawał poza kwadrat:
Rozłóż wszystkie pola bloku, a te z pomarańczowymi trójkątami obróć w zależności od wersji bloku, którą chcesz uszyć. Zszyj je najpierw w rzędy, a potem w całość:
Można dowolnie operować kolorami, by uzyskać różne efekty, wykorzystując przy tym resztki tkanin. Blok dobrze się prezentuje również w jednym kolorze:
Zapewnie już się domyślasz, że bloki zszyte jak kafelki jeden przy drugim dają efekt mozaiki. Zielone pół-trójkąty tworzą jakby gwiazdę sześcioramienną widzianą pod kątem. Ale 'wnętrze' tej gwiazdy różni się w zależności od wersji bloku – będzie to albo kolejna mniejsza gwiazda (po lewej), albo kształt przypominający cukierek w papierku (po prawej):
Jeśli 4 bloki odpowiednio obrócisz przed zszyciem, uzyskasz dużą podwójną gwiazdę jak Gwiazda Podstawowa, ale jej wnętrze będzie inne w zależności od wersji bloku.
A jeśli 4 takie 'gwiazdy' (każda z 4 bloków) zszyjesz ze sobą, na ich styku powstanie kolejna identyczna gwiazda:
Efekt możesz wzmocnić doborem kolorów:
Jeśli chcesz uszyć tę uproszczoną wersję bloku (rzadziej spotykaną), to po wycięciu kwadratu do dużych zielonych pół-trójkątów nie przecinaj go po przekątnej. Wytnij taki sam kwadrat z koloru tła, a potem stosując technikę zszywania pół-trójkątów wykonaj
z nich 2 pola bloku. Pozostałe 2 pola (ćwiartki) z małymi pół-trójkątami wykonaj tak jak
w instrukcji:
Ten uproszczony blok stworzy na patchworku nieco bardziej przejrzysty wzór, który może ale nie musi być uwypuklony dodatkowym kolorem:
Ja jednak wolę Starą Pannę 2 w wersji przedstawionej na początku, a na dodatek najbardziej podoba mi się obrócona o 45 st.
Przykładowy patchwork z bloków w różnych wersjach kolorystycznych, ale duże pół-trójkąty są w nich zawsze w odcieniu zieleni. Taki motyw przewodni czyni patchwork
z resztek nieco bardziej zorganizowanym, a nadal pozwala wykorzystać niewielkie skrawki różnokolorowych tkanin:
Bloki obrócone o 45 st. są rozdzielone czystym interblokiem i zszyte w rzędy ukośne.
Na początku i końcu każdego rzędu doszywasz pół-trójkąt z kwadratu 12.7/8" (32,7 cm),
a w rzędach biegnących od narożnika patchworku dodajesz ćwierć-trójkąt z kwadratu 13.1/4" (33,7 cm):
Dopiero potem całość obszyta jest prostą bordiurą. Zobacz Zszywanie patchworku, by dowiedzieć się więcej, a także jak wykończyć patchwork lamówką.
Jeśli lubisz kontrasty, spróbuj wersji jednokolorowej i oddziel bloki separatorami
w kolorze motywu lub w kolorze tła:

