
radocha dla dzieci
(Children's Delight)
dla początkujących

Ten łatwy blok z kwadratów i prostokątów daje kilka różnych wzorów na patchworku
w zależności od doboru kolorów i odwrotnego zastosowania jasnych i ciemnych.
Powyższy układ kolorów zaczerpnięty z flagi amerykańskiej proponowano w kołderkach dla chłopców w latach 30-tych ubiegłego wieku. Sam blok sięga prawdopodobnie roku 1830, aczkolwiek po raz pierwszy popularyzowano go w druku dopiero pod koniec XIX w.
Z Koloru 2 wytnij 1 kwadrat 4.1/2" (11,5 cm) oraz 1 prostokąt o wymiarach 5"x8.1/2" (12,8x21,6 cm). Prostokąt przetnij poziomo na pół w 2.1/2" (6,4 cm):
Z Koloru 3 wytnij 1 prostokąt o wymiarach 4.1/2"x5" (11,5x12,8 cm) – zwróć uwagę, który bok jest dłuższy, bo na pierwszy rzut oka łatwo go pomylić z kwadratem.
Potem wytnij pas o wymiarach 2.1/2"x11.1/2" (6,4x29,4 cm). Odetnij od niego 1 kwadrat 2.1/2" (6,4 cm). Pozostałą część przetnij na pół, by otrzymać 2 prostokąty o długości 4.1/2" (11,5 cm):
Z Koloru 1 wytnij pas o wymiarach 2.1/2"x10" (6,4x25,6 cm) i przetnij go na pół. Otrzymasz 2 prostokąty o długości 5" (12,8 cm):
Do kwadratu w Kolorze 2 doszyj oba prostokąty Koloru 3 i zaprasuj szwy na stronę ciemniejszego koloru:
Z kolei do prostokąta Koloru 3 doszyj prostokąty Koloru 1 – zwróć uwagę, czy doszywasz do właściwego boku, tego o długości 5" (12,8 cm). Również zaprasuj szwy na stronę ciemniejszego koloru, a potem przetnij pionowo na pół w 2.1/2" (6,4 cm). Otrzymasz
2 wewnętrzne kolumny bloku:
Rozłóż wszystkie fragmenty bloku jak poniżej i zszyj je kolejno w całość:
Wybierz dowolne kolory i uszyj wersję bloku, która najbardziej Ci się podoba. Można zamieniać jasne kolory na ciemne i odwrotnie, albo ograniczyć liczbę kolorów do minimum jak w ostatnich dwóch blokach poniżej:
Bloki zszyte jak kafelki jeden przy drugim dadzą wzór uporządkowanej kratki. Zwróć uwagę, że blok sam w sobie nie jest symetryczny – wygląda jakby miał doszyty 'separator' z prawej strony i na dole. Dlatego żeby zamknąć kompozycję, warto z lewej strony doszyć pas składający się z samych 'separatorów', a potem na górze podobny pas, ale ten z kolei musi mieć z lewej strony dodatkowo 1 mały kwadrat Koloru 3:
Wzór na patchworku przy nieco innym układzie kolorów (po lewej) lub tylko z kolorów ciemnych (po prawej):
Inny wzór otrzymasz stosując tylko dwa kolory, jasny na ciemnym lub odwrotnie:
Jeśli 4 bloki odpowiednio obrócisz przed zszyciem, uzyskasz moduł, z którego możesz dalej komponować patchwork:
Jeden taki moduł może być otoczony pojedynczymi blokami, również odpowiednio obróconymi, a otrzymasz jeszcze inny wzór:
Projekt patchworku z 6 rzędów po 5 bloków w każdym, co już daje wymiary 50"x60" (127x152,4 cm). Dla zamknięcia kompozycji z lewej strony i na górze doszyty jest pas
z 'separatorów', a więc wymiary patchworku zwiększają się o 2" (5,1 cm).
Na koniec dochodzi jeszcze prosta bordiura o szerokości 4" (10,2 cm) i lamówka w tym samym kolorze. Całkowite wymiary patchworku zsumują się do 60"x70" (152,4x177,8 cm):
Poniżej przykład patchworku o identycznych wymiarach, tym razem z bloków odwrotnych, czyli z ciemnym motywem na jasnym tle.
Motywy są w różnych odcieniach (dobry sposób na wykorzystanie resztek!), jedynie mały kwadrat we wszystkich blokach jest tego samego koloru:
Przyjemnego szycia i prostych szwów!
