
kwadrat błazna
(Fool's Square)
proste

Blok ten spotyka się w bardzo różnych wersjach, ale są to tylko różnie wyeksponowane kolorami elementy (zobacz dalej). Bez względu na dobór kolorów istotne jest, by blok miał w narożnikach pół-trójkąty, bo wtedy wzór na patchworku układa się w podwójny motyw.
I trudno na pierwszy rzut oka ocenić, co tu jest właściwym blokiem – zupełnie jakby blok sobie z nas żartował, stąd też i 'błazen' w jego nazwie.
Kwadrat Błazna można zszywać na różne sposoby, ale pokazuję uniwersalny dla dowolnego doboru kolorów. Przy rozmiarze 10" (25,4 cm) kwadrat bazowy bloku ma 2" (5,1 cm) i do niego dostosowane są wszystkie naddatki na szwy.
Zacznij od centralnej szachownicy:
Z Koloru 3 wytnij pas 2.1/2"x10" (6,4x25,6 cm) i odetnij z niego 2 kwadraty 2.1/2" (6,4 cm). Zostanie Ci prostokąt o długości 5" (12,8 cm).
Z Koloru 1 wytnij pas 2.1/2"x12.1/2" (6,4x32 cm) i odetnij 1 kwadrat 2.1/2" (6,4 cm). Pozostałą część podziel na 2 prostokąty o długości 5" (12,8 cm).
Wycięte elementy ułóż jak do zszycia Szachownicy z 9 pól, zszyj je i zaprasuj szew na ciemniejszą stronę. Zszyte prostokąty przetnij pionowo na 2 kolumny po 2.1/2" (6,4 cm), potem przestaw je i zszyj w szachownicę:
Zobacz, jak szyć szachownice od razu do kilku bloków.
Z Koloru 3 wytnij pas 5"x13" (12,8x33 cm) i przetnij go na ćwiartki. Otrzymasz 4 prostokąty o wymiarach 2.1/2"x6.1/2" (6,4x16,5 cm).
Z Koloru 1 wytnij prostokąt 5"x10" (12,8x25,6 cm). Przetnij go poziomo na pół, a potem pionowo co 2.1/2" (6,4 cm). Otrzymasz 8 kwadratów 2.1/2" (6,4 cm).
Nie jest to klucz dzikich gęsi, ale użyj tej techniki, by otrzymać 4 fragmenty jak poniżej:
I wreszcie pół-trójkąty, które uzyskasz z kwadratów 2.7/8"(7,3 cm):
Z Kolorów 2 i 3 wytnij po 1 prostokącie 2.7/8"x5.3/4" (7,3x14,6 cm) i każdy przetnij na
2 kwadraty 2.7/8" (7,3 cm). Zobacz jak uszyć pół-trójkąty i wykonaj kolejne 4 fragmenty bloku jak poniżej:Jeśli chcesz spróbować szyć pół-trójkąty z pasów, nie przecinaj ich na kwadraty tylko od razu postępuj wg techniki zszywania z pasów.

Ten motyw Kwadratu Błazna wygląda równie dobrze w kontrastowym zestawieniu tylko dwóch kolorów jak i na ciemnym tle (górny rząd). Ale bardzo często spotyka się go
w bogatszych wersjach kolorystycznych, w których kolorem zaakcentowane są różne jego elementy (dolny rząd):
Rzadziej spotyka się ten blok z różnymi kolorami na poziomych i pionowych fragmentach przypominających klucz dzikich gęsi (po lewej). Zdarza się nawet, że w jedym takim fragmencie wymieszane są dwa kolory (po prawej):
Kwadraty Błazna zszyte bezpośrednio ze sobą 'oszukują' optycznie – może się wydawać, że są to mniejsze bloki oddzielone separatorami:
Wzór na patchworku z bloków rzeczywiście oddzielonych separatorami nie daje już tak wyraźnego złudzenia optycznego:
Kwadrat Błazna w bogatszej wersji daje wrażenie barwnej mozaiki. Tu dodatkowo żółty kolor, jako najbardziej wysuwający się optycznie do przodu, praktycznie zaciera wrażenie tego drugiego motywu na styku czterech bloków:
Na poniższych przykładach dobrze widać efekt w zależności od koloru narożnych pół-trójkątów. Po prawej stronie wzór układa się jak zszyte ze sobą patchworkowe 'iksy':
Baw się kolorami zależnie od efektu, jaki chcesz osiągnąć.
w środku do coraz ciemniejszych na zewnątrz i ku narożnikom patchworku:

a także jak wykończyć patchwork lamówką.
Przyjemnego szycia i prostych szwów!
