
domek z bali
(Log Cabin)
proste

Blok składa się z jednego kwadratu i wielu prostokątów (a właściwie pasków), więc mógłby być w kategorii Dla początkujących. Awansuję go jednak do Prostych, bo wymaga trochę więcej cierpliwości. Ale nie zniechęcaj się ilością pasków i ich wymiarami, bo jest na nie łatwy sposób!
Domek z Bali (dosł. Chata z bali) to jeden z najbardziej znanych wzorów. Najstarszy amerykański patchwork z tym blokiem datuje się na 1869, ale sam blok musiał być znany już wcześniej. Nie jest też oryginalnym amerykańskim wynalazkiem, bo w Europie podobne wzory stosowano na różnych przedmiotach użytkowych już w XVIII w. A niektórzy twierdzą, że pierwotną inspiracją mogły być paski bandaży na mumiach egipskich! Podaję to tylko jako ciekawostkę.
Nazwa sięga korzeniami do czasów pionierów i ich 'domków na prerii'. Paski symbolizują drewniane bale, a kwadrat w środku to ceglany komin domowego ogniska – dlatego tradycyjnie stosuje się kolor czerwony. Kwadrat może być też żółty, wtedy nawiązuje do rozświetlonego okna w nocy. Z kolei jasne paski symbolizują stronę domu oświetloną słońcem, a ciemne – zacienioną.
Tyle jakże sympatycznej teorii, bo w praktyce spotyka się Domek z Bali w różnych układach kolorystycznych, a nawet z różnokolorowych resztek. Ba, najstarsze patchworki były zszywane właśnie z rozmaitych skrawków:
Domek z Bali w patchworku z przełomu XIX i XX w., bloki w rozmiarze 8" (20,3 cm).
Środkowy kwadrat 1.1/2" (3,81 cm) obszyty jest paskami o szerokości 3/4" (1,9 cm).
Zewnętrzne paski bloku są szersze, mają 1" (ok. 2,5 cm).
Zacznijmy jednak od klasycznej, podstawowej wersji, w której centralny kwadrat obszywa się dokoła paskami o stałej szerokości, poczynając od góry i idąc zgodnie
z ruchem wskazówek zegara. Zmienia się tylko kolory tkanin, by granica między jasnymi
i ciemnymi wypadała na przekątnej:

- można też przyjąć dowolną szerokość pasków
Podstawowa zasada: paski mają szerokość połowy centralnego kwadratu.
Tu proponuję blok w rozmiarze 10" (25,4 cm), w którym kwadrat obszyty jest z każdej strony czterema paskami. Docelowy wymiar kwadratu to 2" (5,1 cm), a szerokość pasków to 1" (ok. 2,5 cm) i do nich dostosowane są naddatki na szwy.
Zauważ też, że jeśli zaczniesz obszywanie kwadratu od jasnego koloru (jak w instrukcji), to zakończysz na ciemnym i wtedy ciemnych barw będzie optycznie więcej (wersja A). Odwrotny efekt uzyskasz zaczynając obszywanie kwadratu od ciemnego koloru (wersja B):

Na paski jest prosty sposób, bo nie trzeba ich wykrajać osobno pod określony wymiar. Wystarczy:
- z każdego koloru wyciąć pasy o szerokości 1.1/2" (3,81 cm) i maksymalnej długości, jaką
dysponujesz ze swojego kawałka tkaniny
- wykroić centralny kwadrat o boku 2.1/2" (6,4 cm)
Doszywasz kwadrat do paska w Kolorze 1 i odcinasz pozostałość. Szew zaprasuj albo przynajmniej wygładź wierzchem nożyczek na zewnątrz. Potem doszywasz ten sam pasek do sąsiedniego boku (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), znów odcinasz pozostałość
i wygładzasz szew na zewnątrz:
Trzeba jednak pilnować, by równo odcinać resztę pasa – obszywany fragment bloku, którego ciągle przybywa, musi mieć kąty proste!
Następnie bierzesz pasek w Kolorze 5 (najjaśniejszy z ciemnych) i robisz dokładnie to samo z kolejnymi bokami:
I tak dalej z kolejnymi kolorami, aż uzyskasz cały blok...
Teraz kolej na Kolor 2, a po nim Kolor 6:
Jeśli zakończysz na tym etapie, Twój blok będzie miał rozmiar 6" (ok. 15,3 cm).
By kontynuować, bierzesz Kolor 3, a po nim Kolor 7:
Jeśli teraz zakończysz, Twój blok będzie miał rozmiar 8" (ok. 20,3 cm).
By kontynuować, bierzesz Kolor 4, a po nim Kolor 8:
Teraz masz już blok w rozmiarze 10" (24,5 cm).
Możesz dobrać kolejne dwa odcienie i powiększyć blok do 12" (30,5 cm):
Zostańmy jednak przy bloku 10". Kolory możesz dobrać według własnego uznania. Na jasne paski możesz użyć tylko jednego koloru/odcienia albo cały blok uszyć tylko z jasnych lub tylko z ciemnych pasków, a możesz też zaszaleć z resztkami: