
Carrie Nation
(Carrie Nation)
proste

Blok składa się z samych kwadratów, więc mógłby być w kategorii Dla początkujących, ale przesuwam go do Prostych. Wymaga bowiem trochę więcej zszywania, choć w zasadzie jest bardzo łatwy – wystarczy opanować szachownicę z 4 pól, która tu występuje w dwóch różnych rozmiarach.
Już na pierwszy rzut oka widać, że to blok na planie 4 pól. Dwa pola z większymi niebieskimi kwadratami są szachownicą, a pozostałe dwa pola dzielą się na dalsze ćwiartki, z których dwie są mniejszą szachownicą z granatowymi kwadracikami. Taka konstrukcja nazywa się potrójne 4 pola (triple 4-patch). Porównaj ją z blokiem Podwójne 4 Pola, a różnica od razu stanie się oczywista.
Zacznij od większych kwadratów i większej szachownicy:
Z Koloru 3 wytnij 2 pasy, a z Koloru 2 tylko 1 pas – wszystkie o wymiarach 2.1/2"x10" (6,4x25,6 cm). Jeden pas w Kolorze 3 przetnij co 2.1/2" (6,4 cm) na 4 kwadraty i na razie odłóż je na bok:
Jeśli wolisz większy blok 12" (30,6 cm), wytnij pasy o wymiarach 3.1/2"x14" (8,9x35,6 cm)
i ten jeden w kolorze tła podziel na kwadraty co 3.1/2" (8,9 cm).
Z pozostałych pasów uszyj szachownice z 4 pól: zszyj pasy ze sobą i zaprasuj szew na stronę ciemniejszego koloru. Przetnij je na kolumny co 2.1/2" (6,4 cm), a potem przestaw je i zszyj w 2 szachownice:
Dla bloku 12" przecinasz na kolumny co 3.1/2"8,9 cm) i dalej zszywasz tak samo.
Z Kolorów 1 i 3 wytnij po 1 pasie o wymiarach 1.1/2"x12" (3,8x30,4 cm). Po zszyciu
i zaprasowaniu przetnij je na kolumny co 1.1/2" (3,8 cm) i uszyj z nich 4 małe szachownice:

MOJA RADA: Oba rodzaje szachownic możesz kroić i zszywać od razu do kilku bloków. Zobacz technikę zszywania szachownicy z 4 pól, by dowiedzieć się, jak to zrobić.
Ćwiartki bloku z małymi szachownicami:
Do małych szachownic dodaj kwadraty w Kolorze 3, które wycięłaś na początku, i zszyj je w 2 ćwiartki bloku. Możesz zszywać je łańcuszkowo od razu do kilku lub nawet do wszystkich bloków:


Naturalnie blok Carrie Nation może mieć więcej kolorów i mogą być one różnie przyporządkowane, czyli jasne można zastąpić ciemnymi. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni lub tego, czym dysponujesz:
Zwróć uwagę, że przy większej ilości kolorów, pasy do 'dużych' szachownic trzeba wykroić inaczej, bo szachownica jest trójkolorowa i składa się z 2 różnych kolumn. Musisz więc kroić pasy o połowę krótsze, ale za to z koloru 'głównego' potrzebujesz 2 pasy, a z pozostałych kolorów po 1 pasie:
Wzór na patchworku w klasycznym układzie, w którym co drugi blok jest obrócony.
Po lewej podstawowa wersja kolorystyczna, a po prawej nieco bogatsza. Zauważ, że dla zamknięcia kompozycji najlepsza jest parzysta liczba rzędów i bloków w rzędzie:
Dodanie kolejnych ciemniejszych barw lub odcieni zmieni nie tylko wygląd bloku, ale też
i patchworku:
Przykładowy patchwork z 8 rzędów po 6 bloków w każdym. Dwa różne bloki układane są naprzemiennie i tym samym przełamują monotonię kompozycji:
Całość otoczona jest prostą bordiurą z narożnikami w dwóch kolorach, by nawiązać do różnych 'przekątnych' obu bloków. Zobacz Zszywanie patchworku, by dowiedzieć się więcej o bordiurze i narożnikach, a także jak wykończyć patchwork lamówką.

Uszyj tyle bloków, ile potrzebujesz, a zanim zszyjesz je w cały patchwork, rozłóż je
i obracaj nimi, aż uzyskasz wzór, który Ci się podoba.
Przyjemnego szycia i prostych szwów!
